„Minden fában lélek lakik,
az emeli az ágait,
és fészket óv, szélnek feszül,
s szenved – már majdnem emberül.”
Mi a faápolás és kik a faápolók?
A fogalom, maga a szó, talán negyedszázada hangzott el először. Azóta szélesebb körben vált ismertté, de természetesen van hova fejlődni. A faápolás elsősorban a lakókörnyezet fáinak egyedi gondozását és nem az erdészek által végzett, állományszerű gondozását jelenti. A faápolás, mint szó, egy gyűjtőfogalom, magába foglalja mesterséges környezetben álló fákkal kapcsolatos tevékenységet a faültetés tervezésétől a fa kivágásáig.
Főbb ágai:
Faállomány fejlesztés: az ültetések, a faállomány fenntartás, fejlesztés elveinek kidolgozása, tervezése.
Faápolás: fák ápolása az ültetéstől a kivágásig.
Favédelem: a fák hosszú távú biztonságos megtartás-feltételeinek tervezése és kivitelezése.
Favizsgálat: állapotfelmérés, vizsgálat és ápolási javaslattétel.
Fanyilvántartás: fakataszer/leltár készítése és a fák egyedi értékének meghatározása.
A faápolók feladata, hogy segítsék a „megfelelő fajtájú fa, megfelelő helyre történő” ültetését, hozzájáruljanak a városi fák vitalitásának megőrzéséhez és megerősítéséhez különböző technikákkal:
- tápanyag utánpótlás
- metszés
- koronabiztosítás beépítése
- statikai megerősítés
- növényvédelem
- sebkezelés
- epifiton növények kezelése
- sarjeltávolítás
Ez a fiatal, az USA-ban a 1900-as évek elején, kontinensünkön valamivel később induló szakma hazánkban hasonló fejlettségi szintet ért el, mint a nyugat-európai országokban. Favizsgálóink és faápolóink a nemzetközivel felérő szakértelemmel és eszközökkel rendelkeznek.
A hazai faápolás hatalmas szerencséje, hogy világ egyik legjobb favizsgáló eszközeit fejlesztő, gyártó dr. Divós Ferenc, a Soproni Egyetem fizikatanára beleszeretett az élő fákba és munkájával segíti a magyar favizsgálókat. Így igen erős műszeres favizsgálati háttér áll mögöttünk, és már „csupán” a társadalom igényét kell fejlesztenünk a minőségi faápolás és favizsgálat iránt.